دهکده چوبی نیشابور در فاصله 15 کیلومتری از نیشابور و در یکی از روستاهای محمدآباد آقازاده در استان خراسان رضوی احداث شده است. این دهکده چوبی یکی از مکان های بی نظیر است که به وسیله مهندس حمید مجتهدی بنا شده است .

دهکده چوبی نیشابور دارای مکان های دیدنی مانند مسجد چوبی، موزه و کتابخانه، رستوران، فروشگاه و نانوایی، آلاچیق، سوئیتها، فضای سبز و اکوسیستم زیبای آن به همراه کشاورزی و دامپروری میباشد.

جالب تر اینکه در دهکده چوبی نیشابور یک زندگی کوچیک روستایی هم بازسازی شده است . همچنین سعی شده فرهنگ نیشابور زنده نگه داشته شود. دامداری سنتی که شامل  پرورش اسب ، گوسفند ، گاو ، شتر و … است به همراه محل نگهداری طیور که شامل مرغ ، کبوتر ، غاز ، شتر مرغ و … میباشد در این دهکده وجود دارد .

مسجد چوبی در دهکده چوبی نیشابور

مسجد چوبی در دهکده چوبی نیشابور

مسجد چوبی یکی دیگر از مکان های مشهور نیشابور است که در دهکده چوبی احداث شده است. مسجد چوبی اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان است که حدود۲۰۰ متر مربع وسعت دارد و سقف آن شیروانی است.

نور پردازی ویژه این مسجد ، ترکیبی از رنگهای شاد است و جلوه خاصی به شبهای ان بخشیده است. شکل کلی مسجد چوبی شبیه یک کشتی وارونه است.

ساختمان دو طبقه موزه و کتابخانه ، یکی دیگر از بخش های دهکده چوبی است و ۱۲۰ متر مربع زیربنا دارد. طبقه اول جای موزه است و طبقه دوم محل کتابخانه. رستوران چوبی نیز به شکل هشت ضلعی در یک فضای ۲۰۰ متری ساخته شده و در حالت عادی ۱۳۰ تا ۱۴۰ نفر ظرفیت دارد. این دهکده چوبی، دارای یک نانوایی جالب  است که ۲ تنور چوب سوز دارد و به طریق سنتی نان میپزد. دودکش این نانوایی پوششی کاهگلی دارد و به شکل زنی طراحی شده که طبقه ی نان بر سرش گرفته است.

نانوایی دهکده چوبی نیشابور

نانوایی دهکده چوبی نیشابور

پیشنهاد ویژه برای مسافرین دهکده چوبی نیشابور

نگران سفر به این دهکده چوبی نباشید. اگر ماشین شخصی ندارید فقط با ماشین کرایه ای می توانید به دهکده چوبی بروید و در مسیر بازگشت نیز باید از طریق دفتر دهکده به یکی از آژانس های نیشابور زنگ بزنید تا ماشینی به دنبالتان بیاید و شما را به شهر بازگرداند. دوم آن که رستوران و فروشگاه های دهکده چوبین فقط در نوروز و تابستان فعال اند و در بقیه اوقات تعطیل هستند . ولی خب مغازه های خوراکی فروشی و … همیشه باز است . دهکده چوبی , دهکده چوبی نیشابور , دهکده چوبی در نیشابور , دهکده ی چوبی , دهکده ی چوبی نیشابور , آدرس دهکده چوبی نیشابور