شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با مناطق ديدنی ايران

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آدرس دهکده چوبی نیشابور ادرس مسجد جامع مهاباد تاریخ مسجد جامع مهاباد تحلیل موزه دیانگ دهکده چوبی دهکده چوبی در نیشابور دهکده چوبی نیشابور دهکده ی چوبی دهکده ی چوبی نیشابور روستا ساخت برج ایفل ساختن برج ایفل سفر به کانادا عکس مسجد جامع مهاباد عکس موزه دیانگ عکس موزه های جهان عکسهای موزه دیانگ مراحل ساخت برج ایفل مسجد جامع سرخ مهاباد مسجد جامع مهاباد مسجد سرخ مسجد سرخ مهاباد مهاجرت به کانادا مهاجرت به کشور کانادا مهاجرت کانادا موزه دیانگ موزه دیانگ در سانفرانسیسکو موزه دیانگ سانفرانسیسکو موزه دیانگ کجاست مکان های دیدنی سانفرانسیسکو

مسجد جامع مهاباد یا مسجد سرخ مهاباد

دنیای مهاجرت » مناطق ديدنی ايران » مسجد جامع مهاباد یا مسجد سرخ مهاباد

مسجد جامع مهاباد دردوره صفوی احداث شده است . آدرس مسجد جامع مهاباد عبارت است از : شهر مهاباد، استان آذربایجان غربی، بعد از خیابان حافظ، داخل کوچه مسجد جامع. دلیل نامگذاری این مسجد به مسجد سرخ استفاده از آجر قرمز به عنوان مصالح اصلی است.

مسجد جامع مهاباد در مرکز شهر مهاباد و در داخل بافت قدیم آن قرار دارد و مانند نگینی زیبا در این شهر قدیمی می درخشد. مسجد جامع مهاباد دردوره صفوی احداث شده است . آدرس مسجد جامع مهاباد عبارت است از : شهر مهاباد، استان آذربایجان غربی، بعد از خیابان حافظ، داخل کوچه مسجد جامع.

اطلاعاتی درباره مسجد جامع مهاباد

مسجد جامع مهاباد در تاریخ 25 آبان 1348 با شماره ثبت 882 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مسجد که به مسجد سرخ (به کردی: مزگه وتی سوور) و در بعضی متون با نام مدرسه شاه سلیمان نیز معروف است، یکی از اقدامات مهم عمرانی، بداق سلطان مکری (حاکم مهاباد به سال 1012 ه.ق) است . مسجد جامع مهاباد در سال 1089 بنا گردیده است .

به گزارش دنیای مهاجرت مسجد جامع مهاباد دارای دو ایوان است . همچنین از قدیمی ترین و مهم ترین بناهای تاریخی دوره اسلامی در غرب کشور می باشد. علت سالم ماندن این مسجد پس از گذشت 338 ، توازن شکل طاق، گنبد و شبستان است.

 مسجد سرخ مهاباد از نظر مشخصات فنی دارای شبستان بزرگ مسجد با سه فرش انداز، 10 ستون سنگی (فاصله هر ستون از ستون دیگر 4/5 متر می باشد) و حجرات اطراف صحن و 18 گنبد آجری نیمکره، در پشت بام اصلی مسجد می باشد.

مسجد جامع مهاباد

مسجد جامع مهاباد

در مسجد سرخ مهاباد طبق گزارشات بدست امده برای برپایی ستونها و استقرار گنبدها، ابتدا پی ستونها را سنگ ریخته و برای ایجاد سطح اتکا از یک سنگ رسوبی تراشیده به عنوان پایه ستون استفاده شده است . این پایه، که به شکل مربع است، به صورت افقی در پای ستون تعبیه شده و برای جلوگیری از تزلزل ستونها، آنها را به صورت مادینه تراشیده و ستون سنگی را به صورت عمودی به شکل هشت ضلعی و به ارتفاع 260 سانتی متر پس از سوار کردن بر پایه ستونها، به سر ستون رسانده اند.

دهکده چوبی نیشابور و بخش های آن

مصالح به کار رفته در پی دیوارها، ستونها و کف فرش شبستان از سنگ و دیگر قسمتها از آجر است، مسجد و حجرات اطراف صحن آن، تزئین نشده و سادگی خاصی دارد.

دلیل نامگذاری این مسجد به مسجد سرخ استفاده از آجر قرمز به عنوان مصالح اصلی است.

مسجد جامع مهاباد

مسجد جامع مهاباد

جالب است بدانید که مسجد جامع مهاباد نه تنها مکانی برای عبادت مردم و برگزاری نماز جمعه است بلکه مرکزی است برای تحصیل علوم گوناگون و استادان بزرگی در این مدرسه تدریس کرده اند. از جمله این استادان میتوان از ملا حسین مجدی- ملا شیخ عزالدین حسینی (از مشهورترین و بزرگترین روحانیون کرد)، ملاعبدالله مدرسی ملاصادق واثق بالله و ملاعبدالکریم شهریکندی نام برد.


# # # # # # #

مطالب پیشنهادی

جاذبه های گردشگری ناشناخته تهران

جاذبه های گردشگری ناشناخته تهران

hengam1

جزیره دیدنی هنگام نگینی در جنوب ایران

جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان مهد زیباترین صنایع دستی ایران

دهکده چوبی نیشابور و بخش های آن

پربازدید های مناطق ديدنی ايران

نظرات شما